WWW.MOLDOVAJOB.COM

23 2020
Analist

Analist

Directia Contrapartida Comerciala
Departamentul Risc Management

Mobiasbanca OTP Group S.A.

Beneficiile pe care le oferim:
Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și
avansa în carieră;
Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei
pentru fiecare zi lucrătoare;
Salariu fix + alte avantaje financiare;
Program de muncă stabil (Luni - Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi de bază:
Analiza propunerilor de credit şi evaluarea riscului de credit: expunerea opiniei în baza informaţiilor
furnizate, analiza în ansamblu a afacerii, concurenţii, pieţii specifice, datelor financiare în dinamică,
business planului şi modelelor financiare, opiniei juridice, evaluării garanţiilor, surselor externe de
informaţii, structurii tranzacţiei, etc.;
Furnizarea suportului la aprecierea riscului de credit pentru echipele comerciale, cu aprobarea
validării finale;
Asigurarea certitudinii, că riscurile aferente tranzacţiilor complexe sunt acceptabile şi se
conformează politicii de creditare a Grupului;
Verificarea respectării normelor ce ţin de documentaţia prezentată şi principiile de prudenţă;
Perfectarea notelor de sinteză pentru fiecare solicitare de credit, luând permanent o poziţie
argumentată, prezentând concluziile analitice şi propunerile pentru diminuarea riscului;
Executarea controlului periodic a calităţii creditelor aprobate;
Analiza rapoartelor disponibile cu scopul prezentării propunerilor aferente creşterii portofoliului de
credite;
Participarea la elaborarea normelor şi procedurilor specifice activităţii de creditare în general, în
vederea ameliorării eficacităţii gestionării riscurilor.

Cerinţe faţa de candidaţi:
Studii superioare cu profil economic;
Experienţă de muncă în sistemul bancar cel puţin un an (preferabil creditare);
Gândire analitica;
Cunoaşterea analizei financiare, Micro şi tehnicilor de analiză;
Cunoştinţe avansate de lucru în Microsoft Office, în special Excel şi PowerPoint;
Cunoaşterea limbii române, ruse, engleze.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md
Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332

* Va rugam sa mentionati in scrisoarea, pe care o veti trimite, ca ati aflat despre acest post

Analist modelare riscuri

Consilier Evaluator

Operatori

Senior WordPress Developer

Department Manager (international company)

Digital Marketing Manager, Secția Marketing și Cercetări,

Coordonator Marketing, Secția Marketing și Cercetări,

Junior Auditor, Departamentul Audit

Vânzător-casier în magazinele din Chişinău