WWW.MOLDOVAJOB.COM

15 2019
Analist

Analist
Directia Monitorizare Risk de Credit
Departamentul Risc Management

Banca Comercială Mobiasbancă Groupe Societe Generale S.A.

Misiune post: Identificarea, cuantificarea, monitorizarea si raportarea într-o maniera independentă a riscului de credit, precum şi emiterea propunerilor pentru minimizarea efectelor negative ale acestuia asupra performanţei Băncii; contribuţie la definirea şi punerea în aplicare a politicii de risc; calculul provizioanelor.

Beneficiile pe care le oferim:
Acordarea suportului privind identificarea, analiza şi formalizarea cazurilor de incidente funcţionale
al sistemului informațional al băncii;
Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și
avansa în carieră;
Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei
pentru fiecare zi lucrătoare;
Salariu fix + alte avantaje financiare;
Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi principale:
Monitorizarea portofoliului de credite: analiza cantitativă şi calitativă a acestuia;
Crearea provizioanelor aferente portofoliului de credite, conform standardelor IFRS, precum şi celor
prudenţiale;
Elaborarea şi aplicarea scenariilor de stres pentru riscul de credit şi pentru riscuri combinate;
Elaborarea rapoartelor pentru regulator si destinate managementului (periodice şi la solicitare);
Definirea procedurilor interne pentru domeniul gestionat;
Contribuţie la elaborarea politicii de risc, strategiei de risc, normelor interne privind apetitul şi
toleranţa la risc;
Aplicarea prevederilor Basel III, în special care ţin de gestiunea riscurilor;
Participarea în proiecte interne;
Monitorizarea şi calculul indicatorilor de risc.

Cerinţe:
Studii superioare cu profil financiar bancar, economic sau statistic;
Cunoştinţe avansate în Microsoft Office, în special MO Excel şi Access; cunoştinţe medii în
SQL/SAS;
Experiența în domeniul financiar-bancar, cu orientare spre analiză şi raportări, va constitui un avantaj;
Cunoaşterea limbii romane, engleze.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md
Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332

* Va rugam sa mentionati in scrisoarea, pe care o veti trimite, ca ati aflat despre acest post

Store Manager ( Moldova Mall DeFacto )

Vânzător Consultant (tehnica de uz casnic)

Operator Ghişeu Universal

Specialist creditare

Sef Centru Ipotecar

Operator

Manager comunicare

Reprezentant vanzari (Balti)

Reprezentant vanzari (Chisinau)

Marketing Specialist